FIRTINA
Çocuk Oyunu

Yazar: NAZİF USLU

FIRTINA ÜÇÜNCÜ BASKISINI YAPTI.

Nazif Uslu, ‘Fırtına’ isimli Shakespeare oyununu,  Çocuklar için yeniden  yazdı. Küçük izleyicilerimize sunarken, bu sanatsal çıtayı zirveye taşıyor. Bir pedagog ile dramaturgi çalışmaları yapılarak yazılan bu oyun, çocuk tiyatrosunda hep dile getirilmiş ama eyleme geçememiş profesyonel bir çocuk tiyatrosunu izleyenlerin beğenisine sunma gayesi taşıyor.

Oyun, bilindik çocuk oyunlarının tersine gerek hayal gücüne seslenmesi, gerekse de etik bir tartışmayı sahneye taşıması açısından öne çıkıyor.

İnsanın, sıfatlarının ve mevkiinin önemli olup olmadığını, bir Kral iken sıradan bir adam olarak nasıl yaşanabildiğini tartışarak, İNSAN olmanın önemini PROSPERO karakteriyle işliyor. Biçimi değil, özü; intikamı değil affetmeyi evrensel bir değer olarak sahnede tartışarak çocukların etik oluşumlarına katkıda bulunuyor. Shakespeare’in insanın özüne temas eden ve yüzyıllar boyunca onu bir numara yapan evrensel dilini, çocukların anlamakta güçlük çekeceğini düşünenler bugüne kadar popülist pedagojinin ve psikolojinin çeldirici tuzaklarına yakalandılar. Düşüp kalkmalarla, renkli kostümlerle çocukların anlayışlarını hafife alarak yapılan tiyatro oyunlarıyla çocuk izleyicilerin beğenilerindeki çıta düşük tutuldu. .

Fırtına bu nedenle önemli. Bu nedenle Tiyatro kitaplarında ender görülen üçüncü baskısını yaptı.

Son söz olarak şunu tekrarlamak isterim. ÇOCUKLARIN DÜNYASI İNİLEN DEĞİL ÇIKILAN BİR SEVİYEDEDİR. SHAKESPEARE VE OYUNLARI İSE YÜZYILLARDIR ÇIKILABİLEN EN YÜKSEK VE GEÇERLİ SEVİYELERDEN BİRİDİR.

M. Ümit GÖRGÜLÜ

 

Psikolojik Danışman/Pedagog

M. Ümit GÖRGÜLÜ

Psikolojik Danışman/Pedagog

   

Dramatik Yayınları / Basım Yılı 2021, Sayfa Sayısı 48, 

Karton Kapak, 2.Hamur, ISBN 978-605-70373-6-7