TAMAR, AH TAMAR
Tiyatro Oyunu

Yazar: CEM DÜZOVA

 

 Uluslararası Ödüllü Yazar Cem Düzova’ın TAMAR, AH TAMAR… adlı oyunu

2005 yılında İngiltere’de tiyatro yönetmenliği yapan Mehmet ERGEN’in Türkiye’de altı şehirde gerçekleştirdiği “OYUN YAZ” isimli projesinde atölye çalışmaları sonucunda yazılan “Tamar, Ah Tamar…” adlı oyunda Van’da anlatılan bir efsane tiyatro edebiyatına kazandırılmıştır.

Oyunda Van’ın Gevaş ilçesi yakınlarında yer alan Akdamar Adası’nda yaşayan kilise papazının kızı Tamar ile karşı sahilde (Gevaş) yaşayan gencin trajik aşkları anlatılmaktadır. Dinsel boyutta engeller yaşayan gençler oyun sonunda erkeğin Tamar’ın babası tarafından öldürülmesini konu edinir.

Oyun yazıldıktan sonra 4-11 Mayıs 2006 tarihleri arasında İngiltere’deki West Yorkshire Playhouse Tiyatro Topluluğu tarafından düzenlenen “Yeni Oyunlar Yeni Yazarlar Festivali“ne Türkiye’yi temsilen davet edildi. Leeds’te Serdar BİLİŞ tarafından rejisi yapılan ve okuma tiyatrosu olarak sahnelenen oyun büyük beğeni topladı ve daha sonra İstanbul’da Garaj İstanbul’da tekrar okuma tiyatrosu olarak uluslararası bir festivalde açılış oyunu olarak sahnelendi.

İngilizceye  Eamon ROONEY tarafından çevrilen oyun daha sonra 2007 yılında Mehmet ERGEN’in Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı Arcola Theatre’ın düzenlediği Orient Express Season’da bu kez Londra’da yine okuma tiyatrosu olarak sahnelendi.

 “TAMAR, AH TAMAR…” Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları repertuarında yer almaktadır…

Şimdi de kitap olarak basılarak tüm tiyatro çevrelerin ilgisine sunuluyor.

 

 

Dramatik Yayınları / Basım Yılı 2021, Sayfa Sayısı 80, Karton Kapak, 2.Hamur, ISBN 978-605-70373-0-5