CANLI YÖRE

Yazar: ÜNAL AKPINAR

 

 

YAŞAR KEMALİ ANARKEN

Bugünlerde, artık çığırından çıkan doğa yağmaları, canlı yöre kıyımları sürerken ve sonuçları salgın ve öldürücü Corona Virüsü aramızda dolaşırken, Yaşar Kemal ustanın canlı yöresini anıyor, ustayı saygıyla anıyoruz. Hadi gelin de ustanın yaşam fışkıran romanlarını okumayın, okumaya yeniden okumaya koyulmayın bakalım.

Yaşar Kemal ülkemiz edebiyatında doğa yağmasını bir yıkım getireceğini ilk uyarandır. Ustanın ve uzmanların doğa kıyımına karşı uyarılarını bir avuç para canlısı, yasam düşmanı hiç umursamadı.

DOĞA YAĞMASI VE TİYATRO

Ülkemizde, tiyatro oyunlarında doğa kıyımını islemek, çözüm yollarını önermek pek bir yer tutamadı. Bu konuda yazılan oyunlar da tiyatro çevrelerince ilgi görmedi. Oysa bizim ülkemizde Yasar Kemal gibi bir edebiyatçı doğa kıyımı konusunda bizlere sürekli yazıyor, önümüzde duran büyük yıkımdan herkesi uyarıyordu.

Ünal Akpınar’ in, kendi tiyatro anlayışı ve biçemi çerçevesinde yazdığı, doğa kıyımını işleyen oyunu BOZKIR DİRLİĞİ ülkemizde bu konuda yazılan ilk oyundur. Oyunun yazıldığı 60li yılların başlarında ekolojiden pek söz edilmiyordu.

Ünal Akpınar ‘in ADINI SIZ KOYUN adlı oyunu, gelişmiş bir ülkenin bir üçüncü dünya ülkesindeki doğa kıyımını konu edinir. Gelişmiş ülkedeki iş adamları kendi ülkelerinde yasak olan, doğayı bozacak girişimlerini gelişmemiş bir ülkede hiç bir engel görmeden yürütürler.

Bırakın engelleri ‚yabancı kapital = sıcak para’ geldi diye, sömürülen ülkenin egemenleri onları davul zurnayla karşılar(!)

 

ADINI SİZ KOYUN oyunu Devlet Tiyatroları ve İstanbul Belediyesi Tiyatrolarının oynanacak oyunlar dağarcığına alınmıştı ama oynanmadılar.

 

Dramatik Yayınları/Basım Yılı 2021,Sayfa Sayısı 64, Karton Kapak, 2.Hamur, ISBN 978-605-70373-3-6