BAHAR-2016

Tiyatro Yazıları Seçkisi

Yazarlar: Feyza Zeybek - Gülşah Özdemir Koryürek - Güzin-Erdal Özyağcılar - Gülsüm Cengiz - Hasan Erkek - Nurhan Tekerek - Volkan Özgömeç - Erhan Özçelik - Nazif Uslu - Tamer Levent - Burhan Gün - Azade Küçükaycan - Kerem Kurdoğlu - Mesut Şenol - Ayhan Yeşiltaş - Burçak Dilekli - Volga Yılmaz Gümüş - Şirin Öten - Ünal Akpınar ve Özdemir Nutku

 

Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği’nin Tiyatro Yazıları Seçkisi olarak hazırladığı Dramatik, Bahar 2016  kitabıyla raflardaki yerini aldı. Dramatik’in Bahar 2016 kitabı Dramatik Sahne Sanatları’nın markası olan Dramatik Yayınları tarafından basıldı ve okurlarıyla buluşturuldu.

Dramatik Bahar 2016 kitabın giriş yazısı, Nazif Uslu ‘ Yeni bir Dramatik ile Karşı Karşıyayız.’ Dosya konusu, Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ın yaşamı ve üretimleri, forum konusu ise Savaş ve Sanat olarak belirlendi.

2015 yılında sonsuzluğa uğurladığımız Karadağ’ın insan, baba, eş, sanatçı, hoca yönlerini ortaya koyan yazılardan oluşan dosya, Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından; Umay Karadağ, Ulaş Karadağ, Umut Karadağ, Gülşen Karakadıoğlu, İbrahim Karamemet, Yard. Doç. Dr. Nedim Yıldız, Necati Şahin, Prof. Dr. Güzin Yamaner, Prof. Dr. Nurhan Tekerek, Doç. Dr.  Türel Ezici, Özgür Başkaya’nın yazılarıyla hazırlandı.

Forum başlığı olarak belirlenen Savaş ve Sanat, Tamer Levent, Halit Karaata ve Ceren Olpak’ın yazıları ile sanatın sosyal yönelimlere etkisini sorgulayan bir tartışmaya zemin hazırlayacak fikirleri doğurdu.

Dramatik Bahar 2016 Kitabının “İlk Oyun Deneyimi” başlığı Hülya Karakaş, “Çevirmenin Kaleminden” başlığı Bilge Emin, İlk Çeviri Deneyimi başlığı Dr. Yüksel Pazarkaya tarafından yazıldı.

“Çocuk Tiyatrosu” başlığı Eşref Karadağ, Yrd. Doç Dr. Rasim Aşın, M.Ümit Görgülü, Serkan Fırtına tarafından yazılan Dramatik Bahar 2016 Kitabında yine “Yeni Metinler” başlığına yer verilerek çağdaş tiyatronun değişenleri irdelendi. Yeni Metinler başlığında  Prof. Dr. Hülya Nutku ve Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun yazıları yer almaktadır.

Dramatik Tiyatro Yazıları Seçkisinin her sayısında yer alan “Gelenekten Geleceğe” başlığı ise İstanbul Şehir Tiyatroları’nın 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen Muhsin Ertuğrul Sempozyumu’na ayrıldı. Dr. Efdal Sevinçli, Prof. Dr. Hülya Nutku, Prof. Dr. Özdemir Nutku ve Burçak Evren’in sempozyum bildirilerinden oluşturulan başlık, gelenekten geleceğe uzanan önemli bir belge olarak Dramatik okurlarına sunuldu.

Dramatik Tiyatro Yazıları Seçkisinin bu kitaptaki kısa oyunları ise Ünal Akpınar ve Gülşah Özdemir Koryürek tarafından yazıldı. Ünal Akpınar’ın dörtleme olarak kaleme aldığı kısa oyunların ikincisi olan “Öteki” ve Gülşah Özdemir Koryürek’in “doğru çocuk tiyatrosu arayışları” olarak tanımladığı “Benimle Oynar mısın?” adlı oyunları Dramatik Bahar 2016 kitabında okuyucuları ile buluştu.

 

Dramatik Yayınları/ Basım Yılı 2016, Sayfa Sayısı 184, Karton Kapak, 2. Hamur, ISBN 978-605-83583-0-0