TOPLU OYUNLAR 1

Devaju & Düşen Maskeler & Hesaplaşma

Yazan: BİRGÜL YEŞİLOĞLU GÜLER

 
Prof.Dr. Hülya Nutku
 
Birgül Yeşiloğlu Güler’in  İlk oyun Kitabı Toplu Oyunlar 1 adıyla Dramatik Yayınları tarafından İlgisine sunuldu.
Toplu Oyunlar 1 de -Dejavu/ Düşen Maskeler/ Hesaplaşma- adlı oyunlar yer lamaktadır. Prof Dr. Hülya Nutku’nun ön yazısıyla yayınlanan  oyun kitabı  Yeni metin anlayışı  ve Metinlerarası ilişki açısından bir çok özelliklere sahip. Yönetmen,Oyuncu ve özellikle yazarlık öğrencilerin başucu kitabı olmaya aday bir eseri sizlere sunmaktan mutluyuz. İyi okumalar,İyi Rejiler..
 Dramatik Yayınlar.
 
“Tiyatro gibi yaşanan, şimdiyi yansılayan bir sanata, öğrenciliğinden bu yana zaman kavramı ( geçmiş, şimdi -şu an- ve gelecek) açısından bakan Birgül Yeşiloğlu Güler, zamanın kaçınılmaz bir akış olduğu bilinciyle zamana karşı durmanın imkansızlığı ile onu doğru kullanmanın değerini birarada yaşatmaktadır. Üstelik bunu yaparken oyunlarında metinlerarası ilişkilerden ve zamandaki kırılmalardan yararlanmakta, sonuçta da, adeta oyun kişileri arasında paralel bir evren yaratmaktadır.Anlatımdaki parçalılık, kopukluk gibi gözüken zaman atlamaları ve belirsizlik, uzamda ve izlekteki kimi tekrarlar gibi gözüken sahneler yoluyla Yeşiloğlu, içinde bulunduğumuz yüzyılın dramatik kırılmaların olduğu bir süreç olduğunu yansıtmaktadır.
Doksanlı yıllarda hem zaman kavramını ele alışındaki teknik kurgu, hem de metinlerarası ilişkilerden yararlanma biçimiyle Birgül Yeşiloğlu, bugünün yeni metin anlayışının ilk adımlarının örneğini iki kısa oyunu ile verirken,bu son oyunuyla belli bir olgunluğa eriştiğinin örneğini sunmaktadır. Böylece eğitim veren bir yazar olarak, gençlere de zamanın aslında görece ama kıymetli bir süreç olduğunun bilincini aşılamaktadır.”
                                                                                                   

Dramatik Yayınları / Basım Yılı 2017, Sayfa Sayısı 96, Fiyatı 40 TL, Karton Kapak, 2.Hamur, ISBN 978-605-82314-2-9