ULUSAL OYUN YAZMA YARIŞMASI

 

 

 

 

Tiyatro Oyunu

Yazar:  FAİK ERTENER – MERT SEZGİN – BURAK ÇAPAN – M.ÜMİT GÖRGÜLÜ – SELÇUK MERT 

 

Ulusal Oyun Yazma Yarışması’nda dereceye giren beş oyun metni; Her biri birbirinden farklı seçilen beş oyun…

Faik Ertener ‘Bir Devrimin Hikâyesi-Che’ adlı oyunuyla, bize Küba halkının özgürlük ve adalet arayışlarının sürecini, tarihsel gerçeklik temelinde, usta bir kurgu ile anlatmış.

Mert Sezgin ‘Gaudi’nin Üç Ölümü’ adlı oyunla ünlü Katalan Mimar  Antoni Gaudí’yi yazdı. “Tanrı’nın  Mimarı” olarak adlandırılan Gaudi’nin yaşamı, çevresi ve dönemin toplumsal ve kültürel yapısı ile birlikte resmediliyor. Sanatçının yaratım sürecindeki evreleri ve insanın kendini var ediş biçiminin ustaca anlatıldığı bir oyunla karşı karşıyasınız.

Burak Çapan  ‘Nebbaşlar ve Ölü’ adlı oyunda; insanların varoluşsal trajedisini işlemiş. Simgesel bir yapıda, alt anlamların zenginliği ile örülü evrensel bir oyun.

M. Ümit Görgülü  ‘Hakikat Erleri- Aklın gürültüsü Yunus’ adlı oyunla, Selçuklu’da yaşanılın işgali, iş birlikçileri, ve Türkmenlerin Anadolu’daki direnişini gözler önüne seriyor. Mevlan’dan Yunus a, Tebrizli Şems’ten Nasreddin Hoca’ya kadar dönemin sürecine tanık oluyoruz.

Selçuk Mert ‘Bir Cinayet Dosyası’ adlı oyunuyla, ‘oyun’ kavramının  kurgu yaratımında nasıl ilginçleştirilebileceğini gösteren, merak öğesi yüksek bir gerilim ortaya koyuyor. Keyifle dahil olduğunuz bir oyun, bambaşka bir gerçekliğe dönüşebilir.

 

 

Dramatik Yayınları / Basım Yılı 2019, Sayfa Sayısı 448, Karton Kapak, 2.Hamur, ISBN 978-605-81534-5-5