TOPLU OYUNLAR 2
FARE KAPANI - DEĞİRMEN 

 Tiyatro Oyunu

Yazar: BİRGÜL YEŞİLOĞLU GÜLER

BİR ÇİNGENENİN İNANILMAZ AŞK HİKÂYESİ “DEĞİRMEN“

Nazif Uslu

Sabahattin Ali’nin güzel ruhuna selam göndermek için yazılan Değirmen, seyirciyle buluşmaya hazırlanan bir oyun…

Yazar Birgül Yeşiloğlu Güler, Sabahattin Ali’nin Değirmen adlı hikâyesini, Sabahattin Ali’nin diğer hikâyelerinden yararlanarak metinlerarası geçişle karşımıza çıkarıyor. Yeşiloğlu Güler’in başarılı kurgusu, usta yazarın hikâyelerini etkileyici bir oyun metni haline dönüştürüyor.  

Aşkın hissediliş ve yaşanış biçimleri herkes için farklı olsa da tutku boyutu birbirine yakın olur, diye düşünürüm. Ulaşamadıklarımız bize ihtirasa, tutkuya belki de sapkınlığa varan bir cinnet hali yaşatabilir. Oyunumuzun kahramanı Atmaca için de tutkunun cinnet haline dönüştüğünü görürüz. Fakat arada büyük bir fark vardır. Sevdiğine değil kendine verdiği zarardır bu.  Bir insanın sevdiğinde eksik olan bir uzvu kendinde fazlalık olarak görmesi ve onunla eşit hale gelmek istemesi, olsa olsa tutkunun bir cinnet halidir desem de, yine de bu durumu bir erdem olarak görmek isterim. Beyazlardan kaç kişi bunu yapabilir?

Değirmen bir “Çingene Aşk hikâyesi…”

Sabahattin Ali’nin, tutkulu bir aşk hikâyesi olarak anlattığı Değirmen, son zamanlarda üst üste değerli oyun metinleri yazan Birgül Yeşiloğlu Güler tarafından sahneye taşımamız için yazıldı. Ustalara bir saygı duruşu niteliğindeki oyunumuz, bir Çingene’nin inanılmaz aşk hikâyesi olarak karşımızda.

Fare Kapanı ise 29 Mayıs 2018 tarihinde prömiyer yapıp, seyircisiyle buluşmuş bir oyun… Suna Keskin, Melek Baykal, Nedim Saban, Hadi Çağdaş, Erol İpekli, Ümit Aydoğdu, Rengin, Uz gibi tiyatromuzun değerli isimlerin seyrettiği ve takdir gören oyunda; Yugoslavya iç savaşı sırasında esir edilen iki kadının tiyatroya tutunarak hayatta kalma çabası anlatılır…

İyi okumalar, iyi rejiler, iyi seyirler…

 

Dramatik Yayınları / Basım Yılı 2019, Sayfa Sayısı 112,  Karton Kapak, 2.Hamur, ISBN 978-605-69678-2-5